loading...
وب سایت سید مرتضی موسوی تبار
سید مرتضی موسوی تبار بازدید : 33 یکشنبه 17 مهر 1401 نظرات (0)
سید مرتضی موسوی تبار بازدید : 49 دوشنبه 14 شهريور 1401 نظرات (0)

مقاله جایگاه حق نشر در فضای مجازی: مطالعه تطبیقی حقوق ایران و اسناد بین المللی

سید مرتضی موسوی تبار بازدید : 60 شنبه 07 خرداد 1401 نظرات (0)

انتشار مقاله جایگاه حق نشر در فضای مجازی: مطالعه تطبیقی حقوق ایران و اسناد بین المللی در شماره دوم دوره دوم فصل نامه حقوق و فناوری اطلاعات، اردیبهشت 1401

پذیرش ۴ مقاله کارکنان اداره زندان مراغه در سومین کنفرانس ملی پدافند سایبری دانشگاه آزاد اسلامی مراغه

سید مرتضی موسوی تبار بازدید : 62 جمعه 30 ارديبهشت 1401 نظرات (0)

۴ مقاله از کارکنان اداره زندان مراغه در سومین کنفرانس ملی پدافند سایبری که ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ در دانشگاه مراغه برگزار شد، در قالب ارائه و سخنرانی پذیرفته شدند.
ابراهیم اکبریان رئیس اداره زندان مراغه، با اعلام این خبر افزود : مقاله تحول در جنگ­ها و تشکیک در قواعد حاکم بر توسل به زور نوشته حسن محمودی کارشناس ارشد حقوق بین الملل، مقاله بررسی راهکارهای سندصیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی برای پیشگیری از جرایم رایانه ای نوشته سید مرتضی موسوی تبار دانشجوی دکتری حقوق جزا و جرم شناسی، مقاله بررسی مشروعیت توسل به اقدامات متقابل در حملات سایبری با تاکید بر الزامات و شرایط آن نوشته مشترک حسن محمودی، جبار زینالی و سید مرتضی موسوی تبار و مقاله حملات سایبری بازیگران غیر دولتی و مسئولیت بین­ المللی دولت­ ها نوشته مشترک جبار زینالی و حسن محمودی در این کنفرانس پذیرش و ارائه شدند.
رئیس زندان مراغه همچنین افزود: سید مرتضی موسوی تبار کارمند این اداره و دانشجوی دکتری حقوق جزا و جرم شناسی عضو اصلی کمیته داوران و هیات علمی این کنفرانس بودند. 
در کنفرانس ملی پدافند سایبری که توسط دانشگاه آزاد اسلامی مراغه و با همکاری سازمان پدافند غیر عامل و سایر دانشگاه ها و مراکز علمی برگزار شد ۲۴۰ مقاله از مجموع ۲۹۲ مقاله ارسالی پذیرش شدند.

دیدگاه های حقوقی: مزایای بهره مندی از پابندهای الکترونیک در کاهش جمعیت کیفری

سید مرتضی موسوی تبار بازدید : 63 چهارشنبه 21 ارديبهشت 1401 نظرات (0)

ماهنامه صدای ماندگار، شماره23، اردیبهشت1401، صفحه 2.

در خبرها آمده بود: ده هزار نفر با استفاده از پابند الکترونیک از زندان خارج شدند.

معاون منابع انسانی سازمان زندان‌ها بیان داشت: 《اکنون ۱۰ هزار زندانی که حضورشان در جامعه خطرناک نیست تحت پوشش پابند الکترونیکی هستند.

تعداد زندانیان جرایم سبک برای استفاده از پابند الکترونیکی تا شهریورماه ۲ برابر شده و به ۲۰ هزار نفر افزایش می‌یابد.

ایشان همچنین اشاره می کنند: : 《۶۳ درصد زندانیان متاهل و ۶۷ درصد سرپرست خانواده هستند.》

استفاده از پابند الکترونیک، یکی از بهترین شیوه ها و روش ها در کاهش جمعیت کیفری زندان هاست.

رشد روزافزون آمار زندانیان، نیازمند انجام اصلاحات عملی در قوانین و از سوی دیگر اندیشیدن شیوه ها و برنامه هایی برای کاهش آسیب های ناشی از آن است.

در راه انجام اصلاحات در قوانین، کاهش عناوین مجرمانه راهکاری است مناسب که البته نیازمند مطالعات عمیق و در عین حال سیر مراحل طولانی تصویب است که انجام آن زمان بر است و از سویی تامین نظرات همه موافقان و مخالفان کار سخت و دشواری است در مقابل اندیشه بهره گرفتن از پابندهای الکترونیک برای زندانیان راهکاری عقلایی و مناسب است بالاخص که حالا تولید و تهیه آن با صرف هزینه کمتر امکان پذیر شده است.

استفاده از پابند الکترونیک و تعیین محدوده برای تردد افراد، از سویی هدف محدود کردن فرد برای تنبیه و جلوگیری از وقوع جرایم را به همراه دارد و از سوی دیگر این تنبیه به خانواده زندانی تعمیم داده نمی شود و خانواده از نعمت در کنار خود داشتن یکی از اعضا محروم نخواهد شد.

به این ترتیب آسیب های ناشی از افزایش جمعیت کیفری که مسئولان قضایی و زندانبانی را با مشکلات متعدد همراه می کند،در استفاده از پابندهای الکترونیک کاهش می دهد. نیز آسیب هایی که فرد در زندان به آن دچار می شود هم از بین می رود از آن جمله افرادی که برای جرایم خرد به زندان می روند به خاطر قرار گرفتن در کنار مجرمان حرفه ای، راه ها و شیوه های جدید مجرمانه را می آموزند و پس از آزادی از زندان، مرتکب جرم مجدد و حرفه ای تر می شوند. لذا استفاده از پابند الکترونیک باعث می شود این چرخه اتفاق نیفتد و فرد در کنار خانواده تحمل مجازات کند.

امید است با بهره گیری گسترده از پابندهای الکترونیک نه تنها دیگر پای مجرمان اتفاقی و خرد به زندان باز نشود، بلکه زندانیانی محبوس طویل المدت که اصلاح و تربیت آنان در زندان مشخص است، با استفاده از پابند الکترونیک در کنار خانواده مابقی مجازات خود را تحمل کنند و به این ترتیب انشالله شاهد حذف مجازات زندان و حبس از نظام مجازات کشورمان باشیم.

بررسی مجازات یا جبران خسارت بودن دیه از دیدگاه فقه امامیه

سید مرتضی موسوی تبار بازدید : 185 جمعه 01 تير 1397 نظرات (0)

منتشر شده در : فصل نامه مطالعات فقهی و فلسفی، دوره 9، شماره 34 - شماره پیاپی 34تابستان 1397،صفحه 55-84

نویسندگان

1 کارشناس ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب

2 استادیار دانشگاه ازاد اسلامی واحد مراغه

3 کارشناس ارشد فقه و حقوق جزا، دانشگاه آزاد اسلامی مراغه.

4 دانشجوی کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی، دانشگاه آزاد بناب

چکیده

در قتل یا جنایات در صورتی که امکان قصاص نباشد یا در شرایط مشخص شده برای آن که خون مسلمان هدر نرود به سبب جنایتی که بر نفس یا عضو مجنی علیه وارد شده است به وی یا اولیای دم او مالی داده می شود که دیه نام دارد. این که پرداخت دیه از سوی مجرم به مجنی علیه یا اولیای دم وی از بابت مجازات است یا برای جبران خسارت است سوالی است که این مقاله در پی پاسخ آن است. ثمره یافتن این پاسخ آن است که در صورت مجازات بودن دارای شرایطی که سایر مجازات ها دارند خواهند بود و فرد به عنوان مجرم شناخته خواهد شد در حالی که اگر جبران خسارت باشد، یک حق شخصی خواهد بود و واجد جنبه های مدنی بوده که شرایط آن مانند معاملات مالی تابع برخی شرایط عقود خواهد بود و نیز دیگر به فرد اطلاق عنوان مجرم صحیح نخواهد بود.

کلیدواژه‌ها

دانلود مقاله از وب سایت مجله

دریافت از سایت مجلات نور

اطلاعات مقاله در سامانه نشریات علمی ایران(سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران)

اطلاعات کاربری